google-site-verification=arvDCURTk4fAUtMcqVgB1FkNmB-XAYeIXy_-07icvQY google-site-verification=arvDCURTk4fAUtMcqVgB1FkNmB-XAYeIXy_-07icvQY
top of page

ספר לי על עצמך - טיפים לשאלה החשובה ביותר


ספר לי על עצמך..

איך לענות על השאלה (הלא קלה בכלל) הזו?

אורן מרמור, מנכ"ל חברת הפינטק פינסטרה, עונה במאמר שפורסם בכלכליסט על שאלה זו.


אורן מרמור הוא דמות מוכרת בתחומו כסטארטאפיסט, מנכ"ל, ובתפקידי ניהול בכירים בתאגידים. המראיין שלו לתפקיד, ככל הנראה יו"ר החברה, מתייחס, מכיר ומוקיר את הדרך שאורן עבר עד שהגיע לשבת מולו. ולכן, התשובות אותן אורן סיפק, אולי סיפקו את היו"ר (שאינו רגיל בראיונות ביומיום) אולם לא בהכרח היו מספקות את המגייסות מולן רוב המתראיינים מתמודדים.

על השאלה, אורן ענה על השאלה במספר משפטים מצומצם.

ראשית – מספר מילים על עצמו בהיבט האישי – שם, ילדים, מקום מגורים – ממליצה לאמץ את הגישה. חשוב לספר על עצמך בהיבט האישי, אך יש לצמצם זאת ככל הניתן והדוגמא של אורן היא המתאימה ביותר.


ניסיון מקצועי – אורן הזכיר כי הוא עבד הן בתאגידים והן בסטארטפים, כולל סטארט-אפ שהוקם על ידו. בנוסף ציין שהוא מאד אוהב את העיסוק בהיבטים הטכנים והעסקיים, ובעיקר עיסוק בחדשנות.


חשוב להבין כי אורן הביא נושאים רבים לשולחן, אולם לא פיתח אף אחד מהם, כך שכולם נשמעים כמעין סיסמאות. זה יכול לעבוד לדמות מוכרת עם הצלחות מוכחות, אולם לרוב המרואיינים כדאי לגשת אחרת לשאלה. אז איך כדאי לענות על השאלה הסופר חשובה הזו? הכנתי לכם 8 טיפים שיכולים לעזור לכם.


8 טיפים לשאלת השאלות "ספר.י לי על עצמך":


  1. להבין שזו השאלה החשובה ביותר אותה תשאל! שאלה זו מחוללת את המשך הראיון ואילו שאלות תשאל בהמשך. בנוסף, שאלה זו מעבירה את הראיון ממצב השיחה הלא פורמלית לראיון המקצועי, וככזו, גם מפקסת את המראיין עצמו. (המראיין אף הוא נמצא בסיטואציה לא קלה) לכן חשוב להתכונן אליה. אורך התשובה – 3 דקות. זהו זמן ארוך בו עליך לכסות מגוון רחב של נושאים, אין לדבר מעבר לכך כי המראיין יתעייף ממך ויגדיר אותך כ"חופר", "מתיש" ו"לא ממוקד".

  2. הכן תשובתך בהתאם לחברה המראיינת. תנסה לקרוא וללמוד מה חשוב לחברה המגייסת, ואת ההצגה העצמית תכוון כך שיתאים לנושאים המעניינים אותם. ציין את הניסיון, היכולות והידע הרלוונטי, כמו גם את התשוקה שלך לתחום. מאיפה להתחיל ? ניתן להתחיל מהסוף להתחלה, או מההתחלה לסוף. אם הקריירה שלך היא במגמה של התפתחות וצמיחה לתפקיד אליו אתה מתראיין, ניתן להתחיל מההתחלה – לספר על התפקיד הראשון הרלוונטי למשרה, ולהמשיך לתפקידים אחריו בהם התנסית ושמספרים את סיפור הקידום המקצועי שלך. בכל מקרה חשוב להקפיד לדבר מעט ולציין את המיומנויות אותן רכשת ושאתה יודע (מההכנה המוקדמת אותה ערכת) כי הן רלוונטיות למראיין. זה הזמן לדלג על משרות זמניות כגון "נציג מכירות בהוט" במידה ואינן רלוונטיות לתפקיד הנוכחי😉.

  3. תכנן לשאלה זאת 3 דקות כן, להסתכל על השעון בזמן ההכנה לראיון! תשובה רהוטה, שתענה למראיין על רוב הצרכים שלו בשלב זה, תשים אותך המרואיין במקום טוב מאד להמשך הריאיון. תשובה ארוכה מידי לא תזכה ביותר נקודות, אלא בפיהוקים של המראיינת...

  4. הכר את המראיין/מראיינים מה התפקיד שלהם? מגייסת/מנהל מש"א מתעניין יותר ביכולות ובכישורים הרכים שלך, המנהל הישיר מתעניין מאד בידע הספציפי במקצוע.

  5. שמור על מקצועיות דבר על העבודה ולא על המשפחה/תחביבים וכיו"ב. אל תסחף לטון חברי, תשאר מקצועי ותזכור שיש מראיינים (מנוסים!) שנוקטים בטקטיקת ה"להיות נחמד" כדי להוריד מחסומים ושתשתף אותם בדברים אותם לא התכוונת לשתף מכלתחילה. נעים, מנומס. לא חבר!

  6. דבר בהתלהבות המראיין רוצה לדעת ולהרגיש שאתה אוהב את העבודה והתפקיד. בא לעבוד ולא בא לעבודה... להיות מקצועי לא אומר להיות כבוי. להיפך!

  7. אל תלהג! אם אתה מאלו שמתחילים בנקודה א, קופצים לח, חוזרים לג – זהירות! זה יגדיר אתכם כלא מפוקסים וקשקשנים. המראיין שלך שותק? שתוק גם אתה אם סיימת את התשובה. זה לא דייט. ניהול הראיון הוא בידי המראיין תן לו להתמודד עם השקט.

  8. שמור על רוח חיובית 😄

לקריאה נוספת על הכנה לראיון עבודה- לחץ כאן.

בהצלחה! נגה אלון

ליווי וייעוץ לשכירים


054-45288850 comments
bottom of page
google-site-verification=arvDCURTk4fAUtMcqVgB1FkNmB-XAYeIXy_-07icvQY